Junák - český skaut, středisko Oheň Most
JIŽ JEN TOLIK ZBÝVÁ DO NEJVĚTŠÍ UDÁLOSTI V DĚJINÁCH MOSTECKÉHO SKAUTINGU
Dnů
0
2
Hodin
0
3
Minut
0
8
Sekund
3
8
..... víte? ..... nevíte? ..... dozvíte se! BUDETE KOUKAT A ZÍRAT!

90.let skautské oblasti Přemysla Oráče

0

Dne 6.1.2018 uplyne 90.let od vzniku oblasti skautské Přemysla Oráče. Oblast Přemysla Oráče vznikla na území Ústeckého kraje.
První skautské oddíly vznikly na území oblasti již v roce 1914 v Roudnici nad Labem, 1917 v Lounech a následovala další místa Lom, Duchcov, Most, Ústí nad Labem ,Děčín a jinde. Během první republiky se uskutečnilo několik župních (krajských) srazů a oslav a to v letech 1921 v Mostě, 1926 na Kubačce, 1927 v Teplicích-Šanově, 1929 v Ústí nad Labem a 1930 v Duchcově.

Během první republiky několikrát navštívil naší oblast divizní generál Vojtěch Klecanda, mimo jiné velitel Západočeské oblasti. Prvním velitelem oblasti byl F. X. Kučera z Ústí nad Labem. Během první republiky na území naší oblasti fungovaly i jiné skautské organizace- skauti socialisti, skauti svatého Jiří (němečtí skauti), Spartakovi skauti práce, židovští skauti,skauti volnosti.
Rokem 1938 však dochází k omezení a následnému konci činnosti .Mnoho skautů se zapojilo také do odboje proti nacismu, mezi nimi Otto Hanzlíček z Ústí nad Labem,Oldřich Hornof ze Souše nebo Vladimír Lamka z Loun. Po II.světové válce se rozbíhá činnost. Již v roce 1945 se konají skautské tábory.
O rok později v roce 1946 se uskutečňuje první celostátní kolo Svojsíkova závodu, kam postupuje skauti z Děčína a skautky z Chudeřína. Svojsíkův závod se koná na počest zakladatele českého skautingu A. B. Svojsíka.
Rokem 1948 přichází další zákaz činnosti. Další obnova skautingu v oblasti je v letech 1968 – 1970. Koná se mnoho táborů a další skautské činnosti. Poslední obnova skautingu je v roce 1989 a od té doby funguje skauting zatím nejdéle.

Mezi významné osobnosti, kteří byli skauti v naší oblasti patřili kardinál Štěpán Trochta– 17.litoměřický biskup, generálmajor in memoriam Antonín Sochor, skautský historik Karel Lešanovský.
Poděkování ale patří všem bratrům a sestrám, kteří stáli za skautskou myšlenkou, a předávali ji dále.

Share.

About Author

Vedoucí 6. oddílu Čtyřlístek

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress