Naše letní tábory v roce 2018

Skautské letní tábory jsou vyvrcholením celoroční činnosti oddílů a letos na nich zažije dobrodružství více než 30 tisíc dětí. Skauti každoročně pořádají nejvíce táborů v Česku. Během letošních prázdnin jich proběhne více než tisíc.

V letošním roce naše středisko pořádá nebo spolupořádá 6 letních pobytových táborů, tábor pro předškolní děti a 3 tábory příměstské a to pro více jak 450 dětí z Mostu a jeho okolí.

Při otázce na skautský tábor se dvanáctileté Daniele Daněčkové z Prahy rozzáří oči: „Hrozně se těším na spaní ve stanu! A taky na celotáborovou hru, letos budeme prý cestovat časem. Někdy nejsem ráda, když nás v noci vzbudí na noční bojovku, protože se mi nechce vstávat. Ale moc mě baví zpívání u ohně.“ Její maminka Petra pak potvrzuje, že děti i dlouho po návratu z tábora listují zpěvníky a deníky a vzpomínají na to, co na táboře zažily.

„Skautské tábory probíhají v přírodě, v lese nebo na louce, kde kluci a holky spí v typických podsadových stanech nebo v indiánských tee-pee. Průměrná délka skautských táborů je 14 dní, některé oddíly ale táboří i tři týdny nebo na klasický tábor navážou táborem putovním,“ uvádí tisková mluvčí skautů Barbora Trojak. „Při hledání tábořiště je hlavním kritériem přístup k pitné vodě, naopak bez elektřiny se velmi dobře obejdeme,“ dodává.

Na kluky a holky čeká na skautském táboře nabitý program. Aktivity jsou často zarámované celotáborovou hrou, která pracuje s dětskou fantazií. Kromě toho se děti učí novým dovednostem a starají se o samotný chod tábora. Nakupují, zatápí v kamnech, připravují jídlo, řežou dřevo nebo chystají program pro ostatní. Ve všech těchto činnostech se projevují důležité principy skautingu: kluky a holky vede k samostatnosti, přebírání odpovědnosti a spolupráci ve skupině. Díky intenzivnímu programu, který kombinuje hry, sport, zábavu i povinnosti také děti snadno zapomenou na mobily i počítače.

Skautské tábory vedou zkušení vedoucí, kteří složili tzv. vůdcovskou zkoušku, akreditovanou u Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, a mají kvalifikaci Zdravotníka zotavovacích akcí.

Nespornou výhodou skautských táborů je, že se děti mezi sebou i s vedoucími dobře znají z celoroční skautské činnosti. Ani rodiče tak nemusí mít obavy. A nemají. Skautek a skautů v Česku za posledních 12 let přibylo 50 procent a mezi rodiči se skauting těší mimořádné důvěře.

Zajímavosti:

 • Nejvíce táborů chystají skauti z kraje Hlavní město Praha (166), Jihomoravského (138) a Středočeského kraje (121).
 • Nejvíce táborů se bude konat v Jihočeském kraji (153), v kraji Vysočina (126) a v Plzeňském kraji (113).

Tábory na Mostecku v roce 2018

 • 30.6. – 14.7. – LDT Smetanova Lhota – 1.turnus (pořadatel ZO OS Kovo Buzuluk Komárov)
 • 30.6. – 14.7. – 1.dívčí oddíl Šídla, tábor Nové Hamry
 • 14.7. – 28.7. – 6.oddíl Čtyřlístek a 9.oddíl Medvíďata – světlušky, tábor Nové Hamry
 • 16. -20.7. – příměstský tábor I. (pořadatel Centrum Radost, z. s.)
 • 19.7. – 22.7. – 9.oddíl Medvíďata, minitábor Nové Hamry
 • 19.7. – 30.7. – RSA Meppel, tábor Nové Hamry a návštěva Mostu
 • 28.7. – 18.8. – 1.oddíl Dravci, tábora Nové Hamry
 • 29.7. – 4.8. – LDT Kálek I. (pořadatel Centrum Radost, z. s.)
 • 5.8. – 11.8. – LDT Kálek II. (pořadatel Centrum Radost, z. s.)
 • 20.8. – 24.8. – příměstský tábor II. (pořadatel Centrum Radost, z. s.)
 • 27.8. – 31.8. – příměstský tábor III. (pořadatel Centrum Radost, z. s.)
Tento záznam byl publikován v Aktuality . Uložit odkaz do záložek.