Jaké bylo Betlémské světlo 2018?

TZ: Deník Mostecka, prosinec 2018

Řadu kulatých výročí, která na tento rok připadají, symbolicky uzavírá i vánoční tradice roznášení Betlémského světla. V domácnostech symbol pokoje a míru září už třicet let. Do Ústeckého kraje dorazilo světlo o víkendu, tento týden ho skauti rozvážejí i do nejmenších vesnic.

Než se světlo dostane do našeho regionu, musí s ním skauti ujet stovky kilometrů. Čeká je náročná cesta plná ostražitosti. „Když světýlko zhasne, je to průšvih a komplikace,“ přiznává chomutovský skaut Martin Frána. Letos skauti nepřivážejí do České republiky Betlémské světlo z Vídně, ale z rakouského Lince. „Před třiceti lety vznikla tradice Betlémského světla právě v Linci,“ vysvětluje kapitán děčínských vodních skautů Jan Janouch.

Někdy se ale musí vracet i desítky kilometrů. „Jednou se mi stalo, že jsem vezl světlo na Malou Bukovinu, do kostela. Těsně před dveřmi zafoukal vítr a plamen zhasl, musel jsem se proto znovu vrátit do Děčína, abych ho zapálil,“ vypráví Janouch.

Zážitek s neplánovanou cestou má i mostecký skaut s přezdívkou Králík. „Loni nám světýlko zhaslo v Oseku před klášterem. Celý klášter, kde probíhal koncert základní školy, na nás bohužel musel čekat. Sedli jsme do auta a rychle jsme pelášili do Mostu ke strážcům pro odpálení nového světla. Poté jsme autemnacouvali až ke vchodu kláštera, abychom už nemuseli znovu riskovat,“ vzpomíná mostecký skaut.

Že by si skauti trochu ulevili a rozsvítili zhaslou svíci třeba zapalovačem, je pro ně absolutně nemyslitelné. „Byl by to příšerný podvod a já si neumím představit, že by to nějaký skaut přenesl přes svou čest,“ rázně odmítá Martin Frána. Skauti by tím hned několikrát porušili skautský zákon, kterým se zavazují k pravdomluvnosti a čistotě myšlenek i skutků.

Poctivě se ke světýlku chovají i lidé, kteří si ho odnesou domů. „Světýlko jsem odmítala domů nosit několik let. Bála jsem se, že když mi zhasne, přinese to smůlu jako potopená skořápka při pouštění lodiček,“ vysvětluje Drahomíra Lišková z Litvínova. Obměkčili ji až sousedé, kteří jí světýlko přinesli domů. „Udržovala jsem svíčku poctivě až do Tří králů, měnila jsem ji i dvakrát denně,“ usmívá se Lišková.

Foto z Betlémského světla 2018 zde


Tento záznam byl publikován v Aktuality . Uložit odkaz do záložek.