Slovenského národního povstání 1191, Most

Oldřich Hornof

hornofSkaut a odbojář Oldřich  Hornof ze Souše

6.11.1910 – 28.4.1944

Oldřich Hornof byl jedním ze skautských odbojářů na Mostecku.  Jeho domovem byla Souš. V mládí byl propagátorem skautingu.  Mimo to byl vynikajícím sportovcem, běžcem na dlouhé tratě, hrál také dobře házenou. Ve sportu také  hrál kopanou a v dalším kulturním životě byl v dramatickém i pěveckém kroužku. Pracoval jako skladník konzumního družstva „Sdužená síla“ v Třebušicích a v Dřínově. Také byl členem obecního zastupitelstva.

V září 1938 byl mobilizován jako desátník 33.pěšího pluku v Chebu a již se do rodné Souše nevrátil. Po okupaci pohraničí  zůstal v protektorátě a usadil se v Nebušicích u Prahy (dnes součást Prahy ). V Nebušicích se zapojil do ilegální  činnosti proti okupaci.  V listopadu 1942 byl zatčen v Nebušicích gestapem.  Na domě, u kterého byl zatčen, je dodnes  pamětní deska  na jeho počest. Dne 21.ledna 1944 byl odsouzen k trestu smrti a 28.4.1944. byl popraven v Drážďanech.

Po válce skauti  pomáhali v Krušných horách s vysazováním lesních porostů a na Klínech byla po Hornofovy  pojmenována skautská chata.  Taktéž po válce byla pojmenována ulice v Souši.

8. oddíl Klubu kmene dospělých Uroboros navštívil ve dnech 21. – 23. 2. Prahu a také Nebušice. Mapováním historie a sběrem nejrůznějších střípků souvisejících s bohatou (ale složitou) historii skautského hnutí na Mostecku se již dlouhodobě zabývá br. Tomáš Novotný – Čáryfuk. Podstatnou část již zpracované historie je možné shlédnout/stáhnout na těchto stránkáchZpracovanou historii od roku 1990 do roku 2009 najdete na těchto stránkách.

Galerie fotografií zachycuje průřez dochovaných/dohledatelných střípků ze života br. Hornofa.

[nggallery id=96]