20/05/2013

Celostátní kolo ZVaS 2012

ORJ Most pořádala celostátní kolo Závodu vlčat a světlušek 2012. Akci organizovala ve spolupráci se všemi středisky v okrese. Jednalo se o největší akci pořádanou v novodobé historii okresu. 

Bezmála dvě stovky skautů, tzv. vlčat a světlušek a jednou tolik dospělích členů servistýmu, se o víkendu sjelo do Litvínova na závěr prestižního skautského závodu, Závodu vlčat a světlušek o putovní vlajku Náčelní a putovní totem Náčelníka. Celostátního kola závodu vlčat a světlušek mají právo se zúčastnit ti nejlepší z krajských kol. Do severočeského Litvínova se tak sjelo 31 hlídek ze všech koutů republiky.

Závod hostila litvínovská střední škola Schola Humanitas a jeho děj se odehrával v Oseku a jeho okolí. Tématem letošního ročníku závodu byl příběh Města Ember, který vychází z knihy a je podložen i filmem. Linie symbolického rámce se prolínala celým víkendem, účastníci se s příběhem setkali určitým způsobem na každém stanovišti v celé více jak desetikilometrové trase závodu vedoucí z Oseka na hrad Rýzmburg a dále přes Dlouhou Louku, Loučnou, Meziboří do Litvínova.

[nggallery id=80]

Cílem pořadatelů bylo vytvořit prostředí, kdy příběh zastírá závod. Pro soutěžící hlídky tak bylo připraveno mnoho zajímavých aktivit skrytých v symbolickém rámci složených ze schopností poradit si v krizových situacích či skautských dovednostech. Nutností bylo také zvládnout ošetření zranění a úrazů nebo si poradit se zašifrovanými informacemi, manuálními dovednostmi, komunikací nebo s kuchařských uměním, aktivitami fyzických zdatností složených z nejrůznějších překážek a lanových průlezů nebo s nutností orientace v terénu. Trasa celého putování byla okořeněna také přeplouváním na pramicích, přesunem na koloběžkách a vyvrcholila výstupem na nejvyšší bod regionu, na Loučnou nad Litvínovem. Zde příběh skončila a pro všechny pak byla připravena sladká odměna a malá oslava.

[nggallery id=79]

Vítězi celého závodu se v kategorii světlušek staly dvě hlídky. Konkrétně hlídky děvčat s názvem „Berušky“ z Kutné hory a „Kapka“ z Luhačovic. Na stejné příčce se pak v kategorii vlčat umístila hlídka chlapců s názvem „Bobři“ z Turnova. Putovní vlajku Náčelní si odvážejí kutnohorské Berušky, totem Náčelníka putuje na příští dva roky do Turnova k tamní hlídce Bobrů.

Výsledky Závodu vlčat a světlušek 2012

Kategorie světlušek

  • 1.místo – hlídka Berušek z Kutné hory a Kapka z Luhačovic
  • 2.místo – hlídka Berušek ze Šumperku
  • 3.místo – hlídka Pomněnky z Českých Budějovic

Kategorie vlčat

  • 1.místo – hlídka Bobři z Turnova
  • 2.místo – hlídka Draci II ze Šlapanic
  • 3.místo – hlídky Vlci z Líbeznic a Žlutá šestka z Brumova-Bylnice

[nggallery id=76]

Mimo aktivit a úkolů zařazených do trasy celého putování měly soutěžní hlídky za úkol se představit v rámci pátečního slavnostního zahájení, prostřednictvím krátkých příběhů, písniček a scének. Dalším hodnotícím prvkem, mimo vlastní zisk bodů z jednotlivých stanovišť závodu pak bylo výtvarně zvládnuté ztvárnění svého kraje v rámci velké plastické mapy České republiky. Celý víkend pak byl okořeněn ještě nabídkou pětadvaceti rukodělných a výtvarných aktivit. Soutěžící si tak mohli z víkendového setkání odvést např. stylové vařečky, vlněné bambuláčky nebo výrobky z kůže. Nejoblíbenější však byla bezkonkurenčně výroba moučných balónků, dřevěná zvířátka, svíčky z vosku či papírová zvířátka a origami. Za zmínku také stojí aktivity spojené s vyhledáváním informací v Oseckém klášteře nebo hledání odpovědí na hádanky ve škole a možnost navštívit pravou čajovnu nebo si zahrát velké množství deskových her.

[nggallery id=77]

Nejvzdálenějším soutěžním týmem byla vlčata z Brumova-Bylnice ve Zlínském kraji, kteří téměř shodně se světluškami z Frýdlantu nad Ostravicí museli do severočeského Litvínova vážit více jak 420 kilometrů dlouhou cestu. Celkem se do Litvínova z krajských kol kvalifikovalo 31 hlídek (15 hlídek vlčat, 16 hlídek světlušek). Závod připravovala pod vedením desetičlenného užšího týmu bezmála dvě stovky dalších pořadatelů, rozhodčích, průvodců, dobrovolníků organizujících doprovodný program a další.

[nggallery id=78]

Závod vlčat a světlušek se v rámci organizace Junák koná každým druhým rokem. Celostátní soutěži předchází okresní a krajská kola. Toto závěrečné soutěžní klání mezi nejlepšími skupinami v této věkové kategorii je nejprestižnějším závodem pro skautské děti ve věku 7 – 11 let.

První várka fotografií – především těch z rukodělných aktivit

[nggallery id=75]

Bezmála dvě stovky skautů, tzv. vlčat a světlušek a jednou tolik dospělích členů servistýmu, se o víkendu sjelo do Litvínova na závěr prestižního skautského závodu, Závodu vlčat a světlušek o putovní vlajku Náčelní a putovní totem Náčelníka. Celostátního kola závodu vlčat a světlušek mají právo se zúčastnit ti nejlepší z krajských kol. Do severočeského Litvínova se tak sjelo 31 hlídek ze všech koutů republiky.

Podívejte se na video zpracované naším skvělým kameramanem !!!

autor videa – Tadeáš Vondra

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *