Slovenského národního povstání 1191, Most
info@skautimost.cz

Výstava 2012

Soutěž pro veřejnost a pro školy na výstavě „Století skautingu“

Připravili jsme soutěž pro všechny návštěvníky naší výstavy „Století skautingu“ v mosteckém Oblastním muzeu. Těšíme se na vaše odpovědi. Pracovní listy pro soutěž si můžete stáhnout a vytisknout.

[scrollGallery id=83]

Navštivte naší výstavu se svou třídou, třídním kolektivem nebo s kamarády, rodiči a přáteli. Hledejte na výstavě správné odpovědi nebo si vyzkoušejte morseovku, tajemného ježka v kleci, vázání uzlů a další připravené aktivity.

Pracovní list pro širokou veřejnost

Pracovní list pro školy

Fotosoutěž pro všechny návštěvníky výstavy „Století skautingu“

Připravili jsme fotografickou soutěž pro všechny návštěvníky naší výstavy „Století skautingu“ v mosteckém Oblastním muzeu. Těšíme se na vaše fotografie.

Bezmála stopadesátka návštěvníků úterní vernisáže zahájila výstavu s názvem „Století skautingu.“ Skautská hymna, stručné představení připravených expozicí a slavnostní přestřižení stuhy při znění skautské večerky. To je jen střípek ze zahajovacího ceremoniálu, který proběhl v úterý v podvečer v Oblastním muzeu v Mostě.

Historické skautské kroje, vývoj cenných skautských odznaků, opaskových přezek, krojových nášivek nebo například unikátní možnost vidět nejhodnotnější skautská vyznamenání dnes a v minulosti, prohlédnout si téměř sto let starý tzv. „Župní totem oblasti Přemysla Oráče“ z 30. let minulého století či shlédnout stovky fotografií z akcí a aktivit skautských oddílů v okrese Most v minulosti i v těchto dnech. Výstavu prolíná časová osa nejvýznamnějších událostí skautského hnutí na Mostecku, v regionu i v republice. Barevný komix zase seznámí mladší návštěvníky s historií organizace, kterou prošly uplynulých sto letech jen na Mostecku tisíce dětí. Na téměř šedesátce výstavních panelů, dvacítce vitrín a díky mnoha doplňkovým předmětům se podařilo vytvořit výstavu zahrnující průřezové informace a střípky s cílem seznámit veřejnost s širokou škálou aktivit, které skauting nabízí.

[scrollGallery id=81]

V rámci výstavy je připraveno několik doplňkových interaktivních aktivit pro návštěvníky z řad veřejnosti či pro třídní kolektivy škol. Několik hodnotných cen čeká na nejlepší luštitele a badatele, kterým se podaří vyplnit tzv. „výstavní protokol“ (pracovní list) připravený pro všechny děti a dospělé, kteří s námi budou chtít soutěžit. Další soutěž je pak připravena pro fotografy, kteří mohou zasílat své fotky z naší výstavy na náš facebook, kde bude probíhat speciální hlasování o nejhezčí a nejnápaditější fotku.

Skauti v celé republice si po celý rok 2012 připomínají významné stoleté výročí od doby svého vzniku. Mostečtí skauti své oslavy završili přípravou výstavy prezentující jejich bohatou a pestrou činnost.

Co je na výstavě k vidění, … aneb proč na výstavu přijít

• 59 výstavních panelů s šesti stovkami fotografií
  • 8 skříňových vitrín s historickými kroji a předměty
  • 11 vitrín s historickými i současnými předměty (nášivky, odznaky, krojové součásti, tiskoviny, stezky, aj.)
  • Ukázkový podsadový stan
  • Historický totem oblasti Přemysla Oráče
  • Nejvýznamnější současná i historická skautská vyznamenání
  • Interaktivní prvky (morseovka, uzlování, ježek v kleci, hledačka mračouna)
  • Minivýstava Medvíďat
  • Skautské šátky (regionální, národní i světové)
  • Mezinárodní skautské aktivity (Evropská a světová skautská setkání)
  • Bohata prezentace ze současnosti (ukázka a přehled současných aktivit skautských oddílů)
  • Vývoj skautského programu
  • Skautské turistické známky
  • Fotografická soutěž
  • Pracovní listy pro děti
  • Pracovní listy pro širokou veřejnost

Nej ze skautské výstavy „Století skautingu“, … aneb největší výstavní „špeky“

• Nejstarší exponát – První český skautský odznak (rok 1912)
  • Nejvýznamnější exponát – Řád stříbrného vlka a trojlístku
  • Nejvzdálenější exponát – Skautský šátek z Nového Zélandu nebo turbánek z Chile
  • Nejhezčí exponát – Vyznamenání skautská láska
  • Nejtěžší exponát – Podsadový stan
  • Nejvíce exponátu stejného druhu – Skautské šátky a odznaky
  • Nejmenší exponát – Drobné odznáčky skautských lilií
  • Nejpočetnější exponát – Sbírka medvídků oddílu předškoláků skautských Medvíďat

Historické skautské kroje, vývoj cenných skautských odznaků, přezek, nášivek nebo například unikátní možnost vidět nejhodnotnější skautská vyznamenání dnes a v minulosti. To a mnoho dalšího z bohaté stoleté historie skautského hnutí bude k vidění na výstavě, jejíž vernisáž se uskuteční v úterý dne 24. 10. 2012 od 17:00 hodin v Oblastním muzeu v Mostě.

Výstavu prolíná časová osa nejvýznamnějších událostí skautského hnutí na Mostecku i republice. Barevný komix zase seznámí mladší návštěvníky s historií organizace, kterou prošly jen na Mostecku tisíce dětí. Na téměř padesátce výstavních panelů, desítce vitrín a díky mnoha doplňkovým předmětům se podařilo vytvořit výstavu zahrnující průřezové informace s cílem seznámit veřejnost s širokou škálou aktivit, které skauting nabízí. Přijďte se podívat na pravý podsadový stan, zasoutěžit si nebo si vyzkoušet některé z interaktivních prvků výstavy, která je pro veřejnost otevřena od středy 25. října.

Výstava potrvá až do 31. prosince.